piątek, 2 lutego 2018

Przedmioty ścisłe

Konspekt lekcji dla klasy V szkoły podstawowej.

Temat : POLE POWIERZCHNI GRANIASTOSŁUPA PROSTEGO.

Cele operacyjne
Uczeń :
- odkrywa sposób obliczenia pola powierzchni graniastosłupa prostego,
- oblicza pola powierzchni prostopadłościanów  i sześcianów,
- oblicza pola powierzchni graniastosłupów na podstawie danych wymiarów.
Materiały :
- Multibook i tablica multimedialna
- podręcznik Matematyka z plusem kl. 5 – strony 229, 230,
- zeszyt ćwiczeń  Matematyka z plusem kl. 5 – strony 90,
- modele brył przygotowane przez uczniów oraz z pracowni matematycznej,
Czas zajęć : 1 godzina lekcyjna.
Wszystkie zadania i ćwiczenia wyświetlane są podczas lekcji na tablicy multimedialnej.
Struktura i opis lekcji :
Część wstępna ( 5 minut )
- podanie tematu i celów lekcji,
- przypomnienie pojęć:  sześcian , prostopadłościan, graniastosłup,
- przypomnienie pojęć : podstawa i ściana boczna graniastosłupa, krawędź podstawy , krawędź boczna, wierzchołek,
Część główna ( 30 minut )
- wprowadzenie wzoru na pole powierzchni graniastosłupa prostego,
- przypomnienie sposobu obliczania pola powierzchni prostopadłościanu ,
- obliczanie pól powierzchni prostopadłościanów ( zad. 1 str. 230 ),
- przypomnienie sposobu obliczania pola powierzchni sześcianu,
- obliczanie pól powierzchni sześcianów ( zad. 1, zad. 2 str. 90 ),
- obliczanie pól powierzchni  graniastosłupów ( zad. 3 str. 230, zad. 3a,b str. 90 )
Podsumowanie  i zadanie pracy domowej ( 10 minut )
- uczniowie tłumaczą w jaki sposób należy policzyć pola powierzchni brył, których modele przygotowali w domu,
- praca domowa zad. 3c str. 90,





Konspekt lekcji z fizyki w klasie 7 SP
Temat: Swobodne spadanie ciał
Czas lekcji: 45 minut.
Cele ogólne
·        Wprowadzenie pojęcia spadania swobodnego.
·       Określenie w jaki sposób ciała spadają i co wpływa na ich ruch.
Cele operacyjne, umiejętności:
Uczeń:
• posługuje się pojęciem przyspieszenie do opisu ruchu jednostajnie przyspieszonego prostoliniowego,
• projektuje i przeprowadza doświadczenia dotyczące badania ruchu ciał swobodnie spadających, analizuje ich wyniki i formułuje wnioski,
• posługuje się pojęciem przyspieszenie ziemskie,
• posługuje się pojęciem siła ciężkości,
• projektuje i przeprowadza doświadczenie wykazujące niezależność czasu spadania od masy ciała,
• stosuje do obliczeń związek między masą ciała, przyspieszeniem i siłą.
Cele wychowawcze:
• wdrażanie uczniów do pracy w grupach,
• nabywanie umiejętności współpracy i organizacji,
• uświadomienie znaczenia samodzielnej pracy badawczej.
Materiały i środki dydaktyczne:
• piłka z tworzywa sztucznego,
• kulki z plasteliny o różnych masach,
• kartki papieru,
• filmy z Multiteki dla klasy 7,
• tablica multimedialna.
Metody:
·        pokaz,
·        obserwacje,
·        doświadczenia,
·        dyskusja,
·        burza mózgów,
·        pogadanka,
·        rozwiązywanie zadań.
Formy pracy:
·        praca zbiorowa (z całą klasą),
·        praca w grupach,
·        praca indywidualna.

Przebieg lekcji:

I. Faza wstępna:

1. Powitanie. Sprawdzenie obecności, czynności porządkowe.
II. Faza właściwa:
1. Krótkie zapoznanie z celami lekcji stanowiące wprowadzenie do lekcji.
2. Podanie tematu lekcji.
3. Krótkie powtórzenie wiadomości  z poprzednich tematów wraz z pokazem doświadczeń.
4. DOŚWIADCZENIE 1
Demonstracja spadania piłki z tworzywa. Sformułowanie wniosków na podstawie obserwacji.
5. DOŚWIADCZENIE 2
Demonstracja spadania kulek z plasteliny o różnych masach. Sformułowanie wniosków na podstawie obserwacji.
6. DOŚWIADCZENIE 3
Demonstracja spadania dwóch kartek- jednej zgniecionej w kulkę . Sformułowanie wniosków na podstawie obserwacji.
III. Podsumowanie:
1. Uczniowie oglądają filmy z Multiteki  dotyczące spadania swobodnego i  prędkości  granicznej.
1. Podsumowanie wiadomości z lekcji- uczniowie pracują w 2-osobowych grupach rozwiązując zadania i problemy (podręcznik strona 178) .
2. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.
3. Zadanie pracy domowej.






SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI

I. TEMAT: Pomiar ciśnienia

II. CZAS REALIZACJI: 45 minut

III. CELE LEKCJI:

Edukacyjne cele lekcji

a) Wiadomości

1.     Uczeń wie, co to jest ciśnienie.
2.     Uczeń wie, jak nazywa się jednostka ciśnienia w układzie SI.
3.     Uczeń wie, kto to był Blaise Pascal.

Operacyjne cele lekcji: uczeń potrafi:

- wykazać, że skutek nacisku na podłoże ciała zależy od wielkości powierzchni zetknięcia ciała z podłożem

- obliczyć ciśnienie za pomocą wzoru

- podać jednostkę ciśnienia i jej wielokrotności
- podać nazwy przyrządów do pomiaru ciśnienia
- podać w swoim otoczeniu przykłady zjawisk, w których istotną rolę odgrywa ciśnienie atmosferyczne i przykłady urządzenia, do działania którego jest ono niezbędne.

IV. METODY I FORMY PRACY

Metody pracy: eksperyment, obserwacja, prezentacja filmów z użyciem tablicy multimedialnej, pogadanka.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa.

V. ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Tablica i kreda, cegła i taca z piaskiem, strzykawka, szklanka, zlewka z wodą, komputer, aplikacja Whiteboart, tablica multimedialna, podręcznik, zeszyt przedmiotowo- ćwiczeniowy.

VI. PRZEBIEG LEKCJI

I. Faza wstępna:

1. Powitanie. Sprawdzenie obecności, czynności porządkowe.
II. Faza właściwa:
1. krótkie zapoznanie z celami lekcji stanowiące wprowadzenie do lekcji.
2. Podanie tematu lekcji.
3. DOŚWIADCZENIE 1
Demonstracja zależności ciśnienia od działającej siły. Wyciągnięcie wniosków.
4. DOŚWIADCZENIE 2
Demonstracja doświadczenia, które pokaże różne działanie tej samej siły w zależności od powierzchni, na jaką ona działa. Omówienie doświadczenia i sformułowanie wniosków.
5. Nauczyciel zapisuje wnioski w postaci wzoru na ciśnienie, wyprowadza jednostkę ciśnienia. Następnie uświadamia uczniom jak mała jest wartość 1 Paskala i wprowadza jednostki pochodne ciśnienia.
6. DOŚWIADCZENIE 3
Uczniowie oglądają doświadczenie ukazujące istnienie ciśnienia atmosferycznego w postaci filmu za pomocą aplikacji Whiteboart. Omówienie doświadczenia i sformułowanie wniosków.
7. DOŚWIADCZENIE 4
Uczniowie oglądają doświadczenie ukazujące działanie strzykawki, zakraplacza itp w postaci filmu za pomocą aplikacji Whiteboart. Omówienie doświadczenia i sformułowanie wniosków.
8. DOŚWIADCZENIE 5
Uczniowie obserwują skutek działania siły parcia wynikającej z różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz butelki w postaci filmu za pomocą aplikacji Whiteboart. Omówienie doświadczenia i sformułowanie wniosków.
9. Nauczyciel demonstruje przyrządy do pomiaru ciśnienia oraz ciśnienia atmosferycznego.
III. Podsumowanie:
1. Podsumowanie wiadomości z lekcji.
2. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.


Prawo Coulomba – scenariusz lekcji


Czas: 45 minut
Cele ogólne
·        Wprowadzenie pojęcia siły elektrostatycznej.
·        Określenie od czego zależy i w jaki sposób siła wzajemnego oddziaływania ciał naelektryzowanych.
·        Rozwiązywanie zadań jakościowych dotyczących prawa Coulomba.
Cele szczegółowe – uczeń:
·        demonstruje zjawisko wzajemnego oddziaływania ciał naładowanych ; bada doświadczalnie, od czego zależy siła ich oddziaływania,
·        na podstawie wyników eksperymentów wnioskuje, od czego zależy siła oddziaływania między naelektryzowanymi ciałami,
·        podaje jaki wpływ ma odległość pomiędzy ciałami  naelektyzowanymi  na siłę ich wzajemnego oddziaływania,
·        podaje jaki wpływ ma zwartość zgromadzonego ładunku na oddziaływanie ciał naelektyzowanych
·        analizuje  rysunki, przedstawiające  wzajemne oddziaływanie  ładunków  i  związek  tego oddziaływania  z trzecią zasadą dynamiki,
·        rozwiązuje proste zadania jakościowe z zastosowaniem prawa Coulomba.
Metody:
·        pokaz,
·        obserwacje,
·        doświadczenia,
·        dyskusja,
·        burza mózgów,
·        pogadanka,
·        rozwiązywanie zadań.
Formy pracy:
·        praca zbiorowa (z całą klasą),
·        praca w grupach,
·        praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:
·        przyrządy do doświadczeń: rurka z PCV, balony, woreczek foliowy, kolorowa kartka,  słomki do picia, nici, wełniany materiał do elektryzowania,
·        filmy z portalu Scholaris: „Prawo Coulomba” i "Oddziaływanie ładunków",
·        tablica multimedialna.

Przebieg lekcji:

I. Faza wstępna:

1. Powitanie. Sprawdzenie obecności, czynności porządkowe.
II. Faza właściwa:
1. Krótkie zapoznanie z celami lekcji stanowiące wprowadzenie do lekcji.
2. Podanie tematu lekcji.
3. Krótkie powtórzenie wiadomości  z poprzednich tematów wraz z pokazem doświadczeń.
4. DOŚWIADCZENIE 1, DOŚWIADCZENIE 2, DOŚWIADCZENIE 3
Demonstracja elektryzowania przez pocieranie ciał oraz ich wzajemnego oddziaływania. Sformułowanie wniosków na podstawie obserwacji.
5. DOŚWIADCZENIE 4
Demonstracja wzajemnego oddziaływania ciał naelektryzowanych za pomocą oddziałujących rurek do picia. Sformułowanie wniosków na podstawie obserwacji.
6. Uczniowie analizują  rysunki, przedstawiające  wzajemne oddziaływanie  ładunków  i  związek  tego oddziaływania  z trzecią zasadą dynamiki.
7. Młodzież rozwiązuje proste zadania jakościowe z zastosowaniem prawa Coulomba.
III. Podsumowanie:
1. Uczniowie oglądają filmy z portalu Scholaris: „Prawo Coulomba” i "Oddziaływanie ładunków".
1. Podsumowanie wiadomości z lekcji- uczniowie otrzymują karty pracy, które wypełniają.
2. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.
3. Zadanie pracy domowej.



Opracowała: Edyta Jaguścik

 Doświadczenia-fizyka


Doświadczania z fizyki, które przygotowali uczniowie w ramach projektu edukacyjnego.
Filmy:
 Latające rodzynki,
Tornado, 
 Rakieta
https://drive.google.com/drive/folders/140tdZVtVy71pDOlesZj2O2OWbSBomH8E


Doświadczania:
1.   Implozja puszki
2.   Przyciąganie talerzyka
3.   Nurek Kartezjusza
4.   Silnik parowy 

Doświadczenie: implozja puszki
Pokażemy wam teraz implozje puszki. Ogrzewamy pustą puszkę na
palniku tak aby jej nie uszkodzić, a następnie włożymy ją do wody. Po wsadzeniu puszki do wody gwałtownie obniża się w niej temperatura czyli powietrze w niej się skurczy. To prowadzi do wytworzenia dużej różnicy ciśnień. Ciśnienie na zewnątrz ją po prostu zgniecie.


                                                                                                                     
Nurek Kartezjusza
Teraz czas na nurka Kartezjusza, do butelki z wcześniej wlaną wodą, wrzucamy zgiętą słomkę zakończoną plasteliną, w której znajduje się powietrze. „Nurek” wypływa na powierzchnię wody zwrócony do dołu plasteliną. Gdy ściskamy butelkę nurek opada, ponieważ wywieramy ciśnienie na wodę wewnątrz butelki. Ciśnienie to jest przenoszone przez wodę na powietrze wewnątrz słomki. Powietrze zmienia swoją objętość i gęstość która staje się większa od gęstości wody, dlatego nurek opada. Puszczając butelkę gęstość nurka zmniejsza się i nurek wypływa z powrotem na powierzchnię. Są tu zastosowane dwa prawa: Prawo Pascala i Prawo Archimedesa.

Piotr



Doświadczenie:
 Starożytny silnik parowy uproszczony model
Celem doświadczenia jest zaprezentowanie uproszczonego modelu silnika parowego. Wlewamy wodę do puszki, w której wcześniej zrobiliśmy otwory w przeciwnych kierunkach i przywiązujemy ją do sznurka, po czym podgrzewamy puszkę z wodą. Podgrzewanie puszki powoduje obracanie się jej. Wylatujące z niej powietrze ,wprawia ją w ruch. Mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem odrzutu. Powietrze wylatujące w jedną stronę powoduje obracanie się puszki w stronę przeciwną.

Silnik parowy ma zastosowanie w:
Ø reaktorach jądrowych,
Ø Lokomotywach
Ø Napędach miechów hutniczych
Ø Napędach maszyn o ruchu obrotowym
Ø W turbinach parowych
Ø I w parowych pompach strumieniowych



                                                                                                                                                                            

Doświadczenie:
 lewicujące rodzynki
A teraz czas na lewitujące rodzynki. Do szklanki z wodą gazowaną wsypujemy rodzynki. Po pewnym czasie możemy zaobserwować że są one "oblepione" pęcherzykami gazu. Wówczas cały układ rodzynek i pęcherzyków gazu ma mniejszą gęstość od wody przez co rodzynki unoszą się ku górze.  Przy powierzchni niektóre z pęcherzyków są rozrywane, wobec czego układ rodzynek i gazu posiada większą gęstość niż woda co prowadzi do opadania rodzynek. Po opadnięciu na dno znów "przyczepiają" się do nich pęcherzyki gazu i cały proces się powtarza.


Doświadczenie:
 implozja puszki
Pokażemy wam teraz implozje puszki. Ogrzewamy pustą puszkę na palniku tak aby jej nie uszkodzić. Po wsadzeniu jej do wody gwałtownie obniża się temperatura w puszce czyli powietrze w niej się skurczy. To prowadzi do wytworzenia dużej różnicy ciśnień. Ciśnienie na zewnątrz ją po prostu zgniecie.


Doświadczenie:
 Siła przyciągania słoika do talerzyka
Celem kolejnego doświadczenia jest pokazanie przyciągania słoika do talerzyka za pomocą procesu spalania. Na talerzyk kładziemy mokrą chusteczkę, zapalamy papierek i szybko przykrywamy słoikiem. Patrzymy jak papierek się spala, a słoik zaczyna przywierać do talerzyka. Palący się ogień w słoiku zmniejszył objętość powietrza, w słoiku powstaje podciśnienie co spowodowało zassanie talerzyka, z mokra chusteczką, która uszczelniła krawędzie naczynia.

                                                                                                                                                                  Mateusz



Doświadczenie:
Rakieta z Butelki *

Do plastikowej butelki nalewamy trochę denaturatu, po czym potrząsamy intensywnie butelką, tak aby opary  alkoholu zmieszały się z powietrzem. Wlewamy nadmiar denaturatu do butelki i zakręcamy butelkę korkiem, w której wcześniej wykonaliśmy otwór, odgrywa nam rolę dyszy rakiety. Butelkę umieszczamy otworem do dołu, w stojaku wykonany z drewna i ramy. Przystawiamy do otworu butelki zapaloną zapalniczkę i odpalamy rakietę.  





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkolenie:Cyfrowa lekcja z pomysłem-praktyczne narzędzia i metody nauczania

Cyfrowa lekcja z pomysłem-praktyczne narzędzia i metody nauczania 10 kwietnia 2018 roku odbyło się szkolenie dla nauczycieli zaangażowanyc...