piątek, 2 lutego 2018

Sztuka


SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z PLASTYKI

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Łazach
prowadzący zajęcia: Aleksandra Piedo
Lekcja otwarta – 21 maja 2018r.
Klasa V a
Czas trwania: 45 min.

  1. Temat: Malarstwo – drzewo w wielu odsłonach.

  1. Cel ogólny:

Realizm, ekspresja, synteza- rozpoznawanie różnych sposobów przedstawiania. Umiejętność zastosowania odpowiednich środków wyrazu w celu stworzenia pracy                         o odpowiednim charakterze.

  1. Cele operacyjne:

    1. Uczeń zna podstawowe założenia przedstawiania natury i otaczającej rzeczywistości w dziełach sztuki: realizm, ekspresja , dominanta, kompozycja, pejzaż.
    2. Uczeń potrafi dostrzec inspiracje  w pejzażu np. pory roku, zjawiska atmosferyczne.
    3. Uczeń zna wybrane dzieła malarskie – pejzażowe i potrafi swobodnie wypowiadać się na ich temat ( kompozycja, temat, kolorystyka, faktura, motyw, dominanta).
    4. Uczeń potrafi dostrzec w obrazie treści ideowe- symbol elementów.
    5. Uczeń potrafi wykonać pracę malarską zgodną z wylosowaną symboliką, dopasowując środki wyrazu.

  1. Cele:

    1. Uczeń dowiaduje się o różnych tematach w malarstwie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ukazanie przez malarzy otaczającej nas rzeczywistości.
    2. Zwrócenie uwagi na ukazany dominujący element w obrazie, który może przekazywać określoną myśl, może być symbolem.
    3. Uczeń dostrzega, że drzewo, które często jest dominantą w pejzażu ma różny symbol np. może być symbolem przyjaźni, stabilizacji, oparcia, siły itp.
    4. Uczeń dowiaduje się, jak ten sam motyw drzewa można przedstawić w różnej konwencji - technice i czemu ma to służy.
    5. Uczeń dostrzega różnicę w sposobie różnicowania faktury i zastosowania gamy barwnej – jaki to ma wpływ na wyraz i odbiór dzieła.


  1. Metody pracy:
- pogadanka,
- prezentacja reprodukcji dzieł sztuki przy użyciu  tablicy  multimedialnej,
- praca w małych grupach uczniowskich,
- praca indywidualna,
- praca zbiorowa,
- zabawa zespołowa- Krąg przyjaźni.

  1. Formy pracy
- praca z zespołem klasowym.

  1. Środki dydaktyczne:

Reprodukcje dzieł sztuki w formie cyfrowej, prezentacja multimedialna, komputer, tablica multimedialna, rzutnik, kolorowe kartoniki do stworzenia grup, kartki z bloku, farby plakatowe, pędzle, paleta lub koszulka na dokumenty, kubek na wodę, podkładka np. gazety,
kartki z różnymi symbolami drzewa do losowania:
drabina do nieba, oś  świata, symbol życia kosmicznego, symbol boskiej gwarancji odnowy, jedność, sprawiedliwość, królewskość, piękno, szlachetność, wiedza, kara, schronienie, bogactwo, energia, radość, mądrość, odrodzenie, szacunek człowieka, nieśmiertelność, odpoczynek, siedziba elfów, siedziba krasnoludków, siedziba chochlików, zwycięstwo życia nad śmiercią, podziemne siły, idea wiecznego odradzania, długowieczność, cierpienie, wierność, siedziba dusz zmarłych, potęga, stabilność, nadzieja, bogactwo.
Wykaz dzieł sztuki wykorzystanych podczas zajęć:
V. van Gogh - ,, Drzewko morwy”,  C. Monet- ,, Sekwana jesienią”,  Julian Fałat,
-,,Jesień”, Leon Wyczółkowski- ,,Las w Zakopanem w słońcu", „Dęby rogalińskie”, ,,Jesień”,   Jan Szancenbach -,,Jesienna przejażdżka", Wiktor Korecki -,,Jesień”,  Gustaw Klimt „Drzewo życia”.
Wykorzystany utwór muzyczny: A. Vivaldi – „Cztery pory roku”.


  1. Przebieg lekcji

1. Wprowadzenie:
- luźna rozmowa na temat samopoczucia uczniów, przeżyć i odczuć podczas zajęć lekcyjnych. Zaproponowanie uczniom przeżycia wspólnej przygody z plastyką,  budującej naszą osobowość- wrażliwość, dobroć, życzliwość. Próba odreagowania stresów i zmęczenia- funkcja terapeutyczna.
- odwołanie się do treści z lekcji poprzedniej: rozmowa na temat różnych motywów                            w malarstwie, zwrócenie szczególnej uwagi na pejzaż ( krajobraz, weduta, marina, sztafaż). Pory roku i zjawiska atmosferyczne w pejzażu.
- prezentacja multimedialna dzieł malarskich ukazujących jesienny pejzaż. Wprowadzenie pojęć: realizm, ekspresja, motyw,  dominanta w kompozycji, kolorystyka obrazu, faktura dzieła malarskiego, treści ideowe- symbolika przedstawianych elementów (drzewa).

2. Część właściwa:
- losowanie grup przy użyciu kolorowych kartoników, praca w grupach mająca na celu wypisanie jak najwięcej symboli drzewa,
- prezentacja efektów pracy poszczególnych grup, wypowiedzi liderów,
- losowanie przygotowanych kart z symbolami drzewa,
- indywidualna praca twórcza mające na celu  przekształcenie wybranych symboli drzewa na obraz malarski. Uczniowie pracują według własnej inwencji twórczej, z indywidualnymi wskazówkami od nauczyciela. Praca przebiega przy cichych dźwiękach muzyki.
- każdy uczeń  swoją pracę prezentuje w wyznaczonym przez nauczyciela miejscu.



4. Podsumowanie:
- wszyscy uczestniczy zajęć zbierają się przed prezentowanymi pracami i swobodnie wypowiadają się o swoim dziele. Na zakończenie wszyscy uczestnicy stają w kręgu i zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara kolega koledze, czy koleżance przekazuje pozytywną, miła myśl.
Na zakończenie zajęć podziękowanie za wspólną zabawę i zaproszenie do prac porządkowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkolenie:Cyfrowa lekcja z pomysłem-praktyczne narzędzia i metody nauczania

Cyfrowa lekcja z pomysłem-praktyczne narzędzia i metody nauczania 10 kwietnia 2018 roku odbyło się szkolenie dla nauczycieli zaangażowanyc...