Scenariusz zajęć zintegrowanych z edukacji polonistycznej i
edukacji społeczno – przyrodniczej dla klasy III
Temat: „ Podróże małe i duże”.
Cel ogólny:
• zapoznanie uczniów z bezpiecznym wypoczynkiem w górach,
nad morzem i jeziorami
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• rozwija umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem, •
wie, jakie miejsca w Polsce najchętniej odwiedzają turyści podczas wakacyjnych
wyjazdów, • zna zasady bezpiecznego wypoczynku, • zna wspólny numer do WOPR i
GOPR, • poszerza wiadomości na temat
regionów geograficznych w Polsce, • wie, że w pasie nadmorskim utworzono parki
narodowe, • potrafi wymienić polskie pasma górskie, • rozumie pojęcie kraina
Wielkich Jezior Mazurskich, • umie dokonać wyboru, • umie poprawnie uzupełniać
tekst z lukami, • korzysta z mapy, • korzysta z tablicy interaktywnej. •
Metody: eksponująca, programowana, praca z tekstem.
Formy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne:
Lekcja elektroniczna pt. „Wakacyjne podróże”, ćwiczenia interaktywne „Barwy
lata”, wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Jedziemy na wakacje”,
plansze z zasadami bezpieczeństwa,
plansze z wyrazami
uzupełniającymi tekst z lukami, medale, komputer, tablica interaktywna.
SPN
Przebieg zajęć
1. Uczniowie siadają na krzesłach ustawionych w półkolu. 2.
O czym będziemy dzisiaj mówić? – wykorzystanie narzędzia reflektor z tablicy
interaktywnej –
podanie tematu lekcji. 3. Prezentacja, czytanie i analiza
wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Jedziemy na wakacje” –
wykorzystanie „Wprowadzenia”
z WebQuestu pt. „Wakacyjne
podróże”
Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek,
jutro wakacje, lekcje skończone!
Przeszliśmy wszyscy z klasy do klasy,
z pierwszej do drugiej, z drugiej do trzeciej,
z trzeciej do czwartej, z czwartej do piątej:
choć na świadectwach trójki są czasem,
więcej jest na nich czwórek i piątek.
A teraz wszystkich czeka nagroda:
wakacje, wczasy, słońce, pogoda,
gorący piasek, szum morskiej fali,
kuszący zapach lasu z oddali.
A w lesie piękne ptaków piosenki
i chmurki lotne, i czysty błękit.
Pachnące kwiaty na łąkach w trawie,
kąpiel w jeziorze, łódka na stawie,
perlista rosa na listkach w borze,
złociste pola, rzeka i morze.
4. Gdzie można wyjechać na wakacje? – Morze Bałtyckie i
jeziora
Nauczyciel na tablicy
interaktywnej prezentuje wiadomości i ilustracje na temat krajobrazu
nadmorskiego i pojezierzy – wykorzystanie pierwszej karty
lekcji elektronicznej pt. „Wakacyjne
podróże”.
Wyjaśnienie terminów : parki narodowe, „Kraina Wielkich
Jezior Mazurskich”.
Dzieci przypinają do tablicy pomocniczej plansze z napisami
dotyczącymi omawianej treści,
zaznaczają położenie parków na mapie- praca z tablicą
interaktywną, narzędzie - stempel.
SPN
5. Polskie góry – wykorzystanie drugiej karty lekcji
elektronicznej.
Nauczyciel prezentuje nazwy polskich pasm górskich
wykorzystując mapę zamieszczoną w lekcji
w tablicy interaktywnej
Dzieci przypinają do tablicy pomocniczej plansze z napisami
dotyczącymi omawianej treści,
zaznaczają pasma górskie - praca z tablicą interaktywną,
narzędzie - zakreślacz.
6. To już powinieneś
wiedzieć – test lekcji elektronicznej. Uczniowie rozwiązują test z karty lekcji
elektronicznej zamieszczonej w tablicy, narzędzie – ołówek.
7. Zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wakacji nad wodą: prezentacja
filmu „Barwy
lata”- ćwiczenie interaktywne
8. Analiza filmu ze
szczególnym zwróceniem uwagi na poznane zasady.
9. Zabawa ruchowa „Wakacje”.
Uczniowie prezentują wybrane zachowania turystów
wypoczywających w górach, nad jeziorami i nad morzem. W
poszczególne rejony „jadą
pociągiem”
10. Omówienie zasad bezpiecznego wypoczynku w
górach. Uczniowie selekcjonują przygotowane
przez nauczyciela zasady (zabawa pt. „Pociąg”). Prawidłowe
przyczepiają do wagoników
pociągu jadącego w góry.
11. Poznanie numeru WOPR i GOPR.
Nauczyciel przypina numer, dzieci powtarzają go wielokrotnie
mówiąc, śpiewając itp.
12. Przypomnienie zasad
bezpieczeństwa wakacyjnego wypoczynku – wykorzystanie kolejnej karty
lekcji elektronicznej.
13.
Uczniowie rozwiązują testy końcowe – (Lekcja elektroniczna). Pierwsze
pytanie to test
wielokrotnego wyboru, drugie – zadanie z lukami. Chętny
uczeń wpisuje odgadnięte hasła przy
pomocy komputera.
14.
Podsumowanie i ocena zajęć. Dzieci otrzymują pamiątkowe medale.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz